3 března, 2024

Případ Štys

Takových, jako třeba Štys, tudy prošlo (a skončilo) už několik, a dnes by to měla být rutina pod mým obzorem rozlišitelnosti. Případ Štys je ale podivuhodně rovnoběžný s případem jiným: ten případ má jméno Berrnard.

—ﬡ—

Dřevorubce Berrnarda si tady mnozí pamatují. Měl jsem ho svým způsobem rád, kdo ví – možná i nezaslouženě, nevím. Připomínal mi někoho, koho jsem znal z vojny. Berrnarda jsem z litterate.cz vyhodil dvakrát.

Berrnard byl pro ženské osazenstvo – nebo aspoň jeho část – dost nesnesitelný: jako lesní dělník uměl být také hrubý a kdykoli přišel, rozpoutal mezi sebou a děvčaty to, čemu se na těch internetech říká flame, flame war. Vadilo mi to; na svém webu mám rád klidný provoz, ale bral jsem to jako svého druhu daň za svobodu slova. Někde jsem četl, že svoboda slova je možnost říkat lidem to, co nechtějí slyšet; k tomu se ještě dostaneme.

Když ale Berrnard začal psát o střílení a kuchání Rusů, došla mi trpělivost. Berrnardovy fantazie o lovu a kuchání Rusů se mi poslouchaly dost špatně – Rusů znám osobně jen málo, ale k těm, co znám, mám přátelský vztah; jedna osoba ruské národnosti má dokonce významný podíl na vyléčení mně blízké osoby ze smrtelné nemoci. Vím: teď je doba, kdy o Rusovi můžete beztrestně říct všechno to, za co byste šli v případě jiné národnosti možná do kriminálu… zkraťme to: Berrnardovi jsem dal „banán“ a bylo to.

Po nějaké době vášně vychladly, Berrnard mi napsal krásný mail, omluvil se a já jsem ho vzal zpět. Samozřejmě: starého psa novým kouskům nenaučíš, flame war mezi ním a děvčaty opět vzplanula. Občas jsem Berrnarda napomínal a tlumil – a tehdy ve svém furiantství Berrnard udělal osudovou a nevratnou chybu: připomněl mi, že v rámci zachování svobody slova ho nemůžu zablokovat, poněvadž bych porušil svobodu slova a dopustil se tím cenzury.

Za tu připomínku jsem Berrnardovi dodnes vděčný. V té chvíli jsem si totiž uvědomil několik věcí. V prvé řadě, že svoboda slova je jedna strana mince, na jejíž rubové straně je odpovědnost za to, co říkáme. A někdy ta mince padne rubem navrch: v zájmu Berrnardovy svobody slova jsem ho vzal zpátky, právě jeho svobodu slova jsem nadřadil klidu a míru na svém webu – a on mě bude, lišák, o svobodě slova poučovat? – To bylo na mě moc; byla to mimochodem ukázka, že k těm největším sprostotám není třeba žádného vulgarismu; tuhle strunu Berrnard prostě přetáhl, a vyletěl podruhé.

Berrnarda zpátky nevezmu, ale vděčný mu jsem: naučil mě, že problémy je nejlepší odříznout hned a nikoho k ničemu nepřemlouvat, protože (…) svět je pořád stejný, lidé ho nezmění: plivni si stokrát do moře, ono se nezpění. (…) Přešel čas a na epizodu s Berrnardem jsem skoro zapomněl.

—ﬡ—

Epizoda se Štysem je významně kratší. Co mi u Berrnarda trvalo týdny, se Štysem jsem vyřešil během několika minut.

Přišel a začal intenzivně diskutovat – anonymně. Anonym vždycky přitáhne adminovu pozornost, víme proč; četl jsem jeho vstupy a bylo mi sympatické, že pléduje za SPD. Požádal jsem ho, aby v diskusi nebyl anonymní – přece neodstřelím, byť omylem, někoho, kdo podporuje stranu, kterou už dlouho volím! Vyhověl mi, a tak se na litterate.cz zjevil Dalibor Štys.

Jenže Štys začal být, pokud jde o voliče ANO, mimořádně kategorický. Požádal jsem ho, aby nebyl k voličům ANO tak příkrý, a vyložil jsem důvody, proč. – A tím to začalo. Štys to, co jsem psal, začal překrucovat do extrému (to si v diskusi každý může najít), dokonce mi oznámil, že jsem voličem ANO, to mě ještě rozesmál – ale pak udělal chybu ze stejného soudku, jako kdysi Berrnard. Vyzval mě, abych mlčel. – To mi připadá vedle péče, kterou jsem na začátku naší ultrakrátké známosti projevil o jeho možnost diskutovat a být slyšen, jako dost kontrastní. Ta představa: já dovolím někomu přijít ke mně na návštěvu, a host mě bude okřikovat, abych se zdržel komentářů? Není to náhodou hulvátství par excelence? – Já myslím, že je.

Co s tím? Štys mi doporučil, abych se zdržel komentářů – i napadlo mi, že totéž doporučím já jemu. Z podstaty věci ovšem moje doporučení – alespoň tady na litterate.cz – má váhu o dost větší než Štysovo.

—ﬡ—

Navečer mi přišel mail tohoto znění:


Od:Štys Dalibor prof. RNDr. CSc. <stys@frov.jcu.cz>
Komu:xuesheng@volny.cz <xuesheng@volny.cz>
Předmět:Cenzura
Datum:Sat, 9 Jul 2022 16:29:43 +0000 (9.7.2022 18:29:43)

Zakladateli, jak správně píšete Cenzurou se nikdy nehájí pravda proti lži, ale vždy lež proti pravdě

Ale když ona cenzura je tak lákavá když máte tu moc. 😊

_________________________________________

Prof. RNDr. Dalibor Štys CSc.
Vedoucí
Laboratoř experimentálních komplexních systémů
Ústav komplexních systémů
Fakulta rybářství a ochrany vod
Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích
Zámek 136
373 33 Nové Hrady
stys@jcu.cz
skype: dalistys
+420 777 729 581


Tak.

Panu Štysovi v tom mailu chybí nějaká interpunkce; to je – předpokládám – proto, že pan Štys, když ho psal, byl rozčilen. Když člověk vidí rudě (nepochybně o tom mnoho víte, to je hned vidět), na čárky ve větě nehledí.

Jak je vidět, pane Štysi, dřevorubec a akademik mohou mít, a někdy také mají, dost společného. Nechápou například, že s hulvátem vyrazit pomyslné dveře není cenzura. – Snad se na mě Berrnard nebude zlobit, napíšu-li, že u dřevorubce se tomu nedivím. No a vy, pane Štysi, vy se teď zdržíte komentářů, to dá rozum.

—ﬡ—

291 thoughts on “Případ Štys

 1. Pane Alefe, já myslím, že věnujete podvratným živlům příliš mnoho pozornosti, ze které oni žijí. Pokud někdo je schopen rozpoutat flame-war s kýmkoli, je to proto, že najde dost hlupáků, kteří jsou ochotni s ním tu hru hrát. To byste musel vycházet i ty hlupáky. Správný postup by měl být, že pokud někdo přijde někam rozesírat, inteligentní lidé to pochopí na první dobrou a spontánně ho ignorují. Rozesírač nenajde odezvu, a buď se přizpůsobí, nebo ho to přestane bavit a potáhne o dům dál. Pokud máte tu potřebu ty neinteligentní před tím rozesíračem chránit banem, tak nevidím rozdíl mezi počínáním Vaším a páně Rakušana, i když samozřejmě jeho pohnutky jsou neskonale zlé a ty Vaše neskonale dobré. Princip je však bohužel tentýž.

  1. …a co já s tím?
   Pro mne je podstatný pohled můj vlastní. Jak to vidí někdo jiný… do toho mně vůbec nic není. Nemám potřebu někomu se zavděčit.

   Přečtěte si Kodex webu 🙂

  1. AK někdy z adresy v ČR nenajíždějí. Pomůže zkusit přes VPN změnit svou lokaci. Nevím, zda jde o náhodu, nebo záměr, ale skoro bych si myslel, že to druhé.

 2. Tak úplně nechápu, proč tolik vášní kolem jednoho rozhodnutí. Možná že už někteří mimo místní okruh také vědí, že systému začíná téct do bot, tak se jen chtějí zavčas zkouší etablovat tam, kde cítí příležitost pro své příští, „porevoluční“ bytí. Do každé politické strany, která dostane příležitost historicky uspět, nakonec zkouší nalézt co největší počet podobných, aby mohli na novém systému parazitovat stejně jako na tom předchozím. Neříkám, že je to zrovna aktér kauzy Štys, ale ona snaha převzít otěže, sotva z kabátu oklepav prach z cest, by tomu celkem odpovídala.

 3. A jede se dál
  https://tass.ru/ekonomika/15098313?from=teaser

  bude to zajímavé, zvlášť když přestaneme nabíhat na pokusy zdejší chytrou a znalou komunitu rozbourat/zničit. Nepište že Vám nedošlo, že jsme trnem v oku a i jinde – když jsme zdejší komunitu udrželi i přes všechny jiné pokusy a trolly, kteří se jen vyměnili, nebo změnili styl. Jistě vadilo jim, , vadí a bude vadit, že existují lidé, kteří díky vlastním zkušenostem, neberou omezený a účelový majnstrým jako jedinou možnost, ale pátrají kolem dokola po ostatních zemích, prodebatovávají, hledají a pod. Jsme jedna ze tří co znám, a to není málo.
  Proč to vyčítání zveřejnění mejlu Š. , když on sám se chlubil že je tu jediný pod svým jménem. Pak stačil jen jeden entr ve hledání a vím o něm vše. Holt asi dostal příkaz z vyšších míst, nebo se pokouší o zásluhy a …. . JInáč to asi nebude.
  Proč to fujtajblové zlo za zdejší stopku , když všude jinde se nepřitakávajícím stopka dá i za mnohem míň a je klid a tady to vadí. nebo i Vám vadí že se zdejší komunitu dosud/zatím nepodařilo poslat do pryč. Propána myslete lidi.

  1. s dovolení pana domácího a i bez a tady to máte pastnuté – pro toho kdo nevěří
   Dalibor Štys napsal:9 července, 2022 (6:11)
   Shrnutí včerejší diskuse:
   1) Máme poměrně krátce po volbách. Diskutující zde jsou voliči ANO, případně menších stran. Přitom jejich názory jsou ve sněmovně reprezentovány SPD. To si z nějakého důvodu nechtějí přiznat a podporují vytváření alternativních struktur k alternativním strukturám. Vidlák je vede.
   2) Důvody, proč volili ANO, jsou převážně:
   a) Protože SPD nechce vstupovat do koalic. Což říkají proto, že si nezjistili fakta. SPD o koalici s ANO po volbách 2017 jednalo, ale bylo to zatrženo Merkelovou. Po volbách 2021 se vytvářela jediná koalice, pětikoalice, a o vstupu SPD do ní může uvažovat jen nenapravitelný humorista.
   b) Protože SPD kritizovalo Covidová opatření. Přitom už při volbách bylo minimálně půl roku jasné, že zrovna Babiš prosazuje opatření, která ani doma nedodržuje. Doma se řídil úplně standardními imunologickými pravidy, to jest očkovat jen toho, kdo nemoc neprodělal. (Jako odborník bych dodal navíc neověřenou vakcínou očkovat jen velmi ohrožené a to pod pravidelnou kontrolou lékaře. Ne jako stádo při čekání na vlak. I ke kravám a králíkům si veterinář zajde.)
   A dnes je jasné z čísel WHO i Euromomo či ČSÚ (úmrtí), že naše opatření byla nejhorší ze všech zemí s kvalitnějším zdravotnictvím. A že to bylo nikoliv po nějaké lékařské úvaze, ale proto, že Babiš vždycky nařídil přitvrdit více než Němci.
   V této motivaci to byl zcela jasně strach a nedostatek kritického myšlení, co vedlo k volbě ANO.
   c) Protože o SPD „se říká“ že nemá kvalitní lidi. Přitom MUDr. Zlínský vystupoval už dávno před volbami, vystoupení poslankyň SPD mají vždy hlavu a patu atd.. Europoslanec David by si některá vystoupení mohl odpustit, třeba na téma Ukrajina, ale jeho zprávy z Evropského parlamentu jsou nedocenitelné. Dalo by se pokračovat.
   3) Blíží se volba prezidenta. Zde mohu jen citovat MUDr. Zlínského https://www.parlamentnilisty.cz/arena/rozhovory/-Vytocil-jsem-ho-Poslanec-Zlinsky-otrasl-Fialou-Toto-tema-mu-nevoni-pripomenul-707848 : „… Na straně vlasteneckých kandidátů očekávám totální atomizaci až na úroveň kvarků, nejmenších částic hmoty, a následnou Sofiinu volbu pro konzervativní a vlastenecké voliče ve druhém kole prezidentských voleb….“

   Pod čarou: Zakladatel nabádá, abyste nediskutovali anonymně. Jediný, kdo diskutuje pod svým jménem, jsem tu já. Inu, čas hrdinů…

   a když si projdete s klidnou myslí jednotlivé body… docela by mne zajímalo, k čemu dojdete.

   1. Tak zrovna Vámi citovaný příspěvek , podle mého, není nic proti ničemu. V tomto příspěvku se nevyjadřuje proti voličům ANO ani proti majiteli tohoto blogu, takže trochu nechápu proč jste to sem zkopírovala.
    Jinde ano a proto asi došla majiteli blogu trpělivost.

    1. jeho Vlastnoruční přiznání kdo je a že je JEDINEJ………, taky jak nás „študoval“ a klidně se k tomu přiznává a já myslím že bychom se měli zamyslet … proč asi? No a taky další “ informace“ poměrně těžko ověřitelné… no nevím ale….

   2. …kvarky…. co, koho jen mi to připomnělo…. takoví lidé nenajdou příliš často někoho, kdo jim porozumí. Navíc při různých stylech komentování,…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *